VLÁDA SCHVÁLILA ZVÝŠENÍ POJISTNÉHO, ABY NEMOCNICE NESTRÁDALI Z DŮVODU ZRUŠENÍ STOKORUNOVÉHO POPLATKU ZA POBYT V NEMOCNICI

Zrušení stokorunového poplatku je pro nemocnice velké zatížení avšak poslanci schválily návrh vlády, díky kterému budou pojišťovny dostávat více peněz za děti, důchodce a rodiče na mateřské. Letos jde o částku 2 miliardy korun.Díky tomuto kroku se toto zatížení neprojeví.
Peníze takhle přes pojiš´tovny poputují do nemocnic, což znamená, že se nemocnice nedostanou do velkých finančních problémů. Pro hlasovalo 137 poslanců ze 167 přítomných. Mimo strany vládní koalice hlasovali pro i poslanci KSČM a Úsvitu. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je nemožné tento výpadek pokrýt rezervami zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařizení a to z toho důvodu, že tyto rezervy byly už dávno využity vzhledem k dlouhodobému podfinancování systému veřejného zdravotního pojištění.
V příštím roce se hovoří o částce 4,2 miliardy korun s tím, že ministr zdravotnictví má v plánu vzít 1 miliardu korun z peněz Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
ČSSD usilovala o zrušení poplatku v nemocnicích již v opozici, po několika marných pokusech ji vyšel vstříc Ústávní soud a zrušil stokorunovaný poplatek v nemocnici. Debaty o zdravotnických poplatcích se již ve sněmovně stali, dalo by se říci koloritem.
Nová koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má stejný pohled na věc a sice, že poplatky znovu zavádět nebude ani popřípadně v mensí výši. Má v plánu naopak zrušit také 30 korunový poplatek u lékaře za recept a tak jediný poplatek, který přežije je 90 korunový a sice poplatek pohotovosti.
Exministr Leoš Heger z TOP 09 kritizuje koalici za to, že zrušila poplatky v nemocnicích, ikdyž neměla zajišťené náhradní zdroje. Poslanec ODS Bohuslav Svoboda hájí poplatky v nemocnicích s tím, že se dá mluvit o tom, že to je jakýsi poplatek za stravu, za kterou si člověk platí ať už je v nemocnici nebo není.
V každém případě většina poslanců na tuto záležitost mají jiný pohled a tak se tedy nový zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění musí schválit v senátu a pak poputuje k podepsání na hrad. Je tedy možné, že se peníze do nemocnic dostanou již v druhé polovině roku.