VLÁDA MUSÍ VYMYSLET ODKUD VEZME PENÍZE NA ZVÝŠENÍ PLATŮ ZDRAVOTNÍKŮM, KTERÉ ODSOUHLASILA JIŽ NA LISTOPAD.
Vláda již odsouhlasila navýšení tarifních platů od listopadu o 3,5 procenta státním zaměstnancům, což se tedy samozřejmě týká i zdravotnických zařízení. Nicméně toto navýšení může přivést jisté problémy.
Peníze na platy dostávají nemocnice v úhradách od pojišťoven, nicméně nová úhradová vyhláška, která právě umožní navýšení těchto platů, má platnost až od nového roku. Ministerstvo zdravotnictví však nechce brzdit tento nárůst platů a dodržet navýšení u všech zaměstnanců a tak je rozhodnuto najít dočasné zdroje, aby se navýšení platů u zdravotníků uskutečnilo i bez navýšení úhrad.
Jednou z možností je, že by ministerstvo vyzvalo nemocnice, aby peníze dali zaměstnancům v mimořádných odměnách, ale raději chce postupovat standardní cestou a tak se nejspíše jedná o nouzové řešení, pokud se nenajde nějaké standardní řešení.
Na příští rok se předběžně dohodl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s předsedkyní zdravotnických odborů Dagmar Žitníkovou, že tarifní platy v nemocnicích stoupnou o pět procent. Potřebná částka ve výši 3,47 miliardy korun na to podle propočtů ministerstva zdravotnictví bude k dispozici. Podle informací ČTK ale na navýšení tarifů o 3,5 procenta letos resort peníze nemá. Pokud mají zdravotníci dostat přidáno, bude muset zřejmě vláda tyto peníze v nějaké oblasti najít.
Návrh ministerstva práce, vedle konkrétní podoby platových tabulek zohledňující schválené navýšení, také staronově upravuje možnosti užití takzvaných plovoucích tarifů. Ty dávají zaměstnavateli právo určit platový stupeň v rámci dané třídy libovolně, nikoliv striktně podle délky praxe.
Zdroj: ČTK