VEDRA NÁM MOHOU VELICE UBLÍŽIT!

Většina lidí se celoročně těší na léto, posléze si ne jeden letní nadšenec stěžuje, že je teplo příliš velké a podobně. Za vysokými teplotami nemusíme jezdit do vzdálených destinací, protože i u nás se vysoké teploty často vyskytují a to sebou samozřejmě přináší různé nepříjemnosti vzniklé nedostatečným chráněným před takto vysokými teplotami. Je tedy potřeba zdravotním komplikacím předcházet.

Pokud se rádi opalujeme či máme zaměstnání ve venkovních prostorách a podobně, je zapotřebí se mazat vhodným krémem a pít dostatek tekutin. Fyzickou aktivitu bychom si měli plánovat v ranních či večerních hodinách, abychom tělo nezatěžovali dvojím způsobem. Úplně nejlepší je se těmto vysokým teplotám vyhnout pobytem někde v ústraní.

Nechráněným pobytem na slunci si můžeme způsobit úžeh, obzvláště pokud si nekryjeme hlavu. Organismus se přehřeje a naše pokožka zrudne nebo dokonce se někdy vytvoří puchýře. K tomu nás posléze doprovází příznaky jako bolest hlavy, pocit na zvracení a mžitky před očima. Doktoři doporučují se vyhýbat slunci aspoň mezi 11. až 14. hodinou kdy jsou paprsky nejsilnější a ne každý ví, že sluneční paprsky prochází nejen mraky, ale třeba i přes slunečník.

Další běžné onemocnění v těchto podmínkách je úpal, který se často zaměňuje s úžehem. Na rozdíl od úžehu je úpal nemocí z přehřátí. Podle slov lékaře nemusí být důsledkem působení přímých slunečních paprsků, postačuje horké, dusné počasí s vysokou vlhkostí vzduchu. Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, zástavou pocení, kůže je horká a suchá, člověk může i omdlít (typicky například v přeplněném, dusném dopravním prostředku). Postižený může mít pocit obluzení, zmatenosti, úzkosti, mohou se dostavit i křeče.

Jako první pomoc je nutné přemístit postiženého na chladné místo, uvolnit mu oděv a dát jej do polohy vleže se zdviženými dolními končetinami. Vhodná je chladná koupel nebo alespoň otírání pokožky chladnou vodou. Je-li pacient zcela při vědomí, musí mít dostatečný přísun studených tekutin. Ve vážnějších případech je nutné přivolat lékařskou pomoc.

Úpalu lze nejlépe předcházet častým sprchováním nebo omýváním chladnou vodou, dostatečným příjmem tekutin a omezením fyzické námahy.