OČKOVÁNÍ PROTI TUBERKULÓZE

Před čtyřmi lety bylo zrušeno plošné očkování proti tuberkulóze, které všem novorozencům nařizoval zákon. Proslýchá se, že se objevovalo stále více zdravotních problémů po tomto očkování.  Hlavním důvodem byl mnohem vyšší výskyt závažných komplikací, především hnisání chráničky i přilehlých uzlin, mnoho kojenců muselo podstoupit chirurgické zákroky a užívat antituberkulózní léky. Ročně také několik dětí po tomto očkování zemřelo, protože trpěly závažnou poruchou imunity, která nemohla být v době očkování diagnostikována. Proč se očkování jen časově neposunulo, když do té doby bylo nezbytně nutné, aby nepropukla epidemie? Neočkovalo se proto, aby nebyly epidemie, ale na ochranu očkovaného. Očkování – žádné – nezabrání infekci ani přenášení mikroba, podle očkovací teorie má chránit hlavně očkovaného. Tuberkulóza se nešíří epidemicky a i v neočkované populaci epidemie vzniknout nemohou. Bylo zjištěno, že aby se někdo nakazil TBC, musel by strávit nejméně 2 měsíce v těsné přítomnosti (např. ve vězeňské cele) s nemocným. Kdy vypukne epidemie, když najednou nebudou proočkované všechny děti? Lékaři, kteří mluví o epidemii TBC, snad nemyslí epidemii jako např. u chřipky. Očkovací látka není ideálně účinná a má poměrně hodně různých reakcí. Při velmi nízkém výskytu TBC u nás to bylo hlavním důvodem k zrušení očkování. Posun očkování se nerealizoval plošně nikde ve světě, protože chceme chránit právě nejmenší děti, když už očkujeme.

Vakcína BCG byla v České republice registrována, ale v roce 2012 držitel rozhodnutí požádal o zrušení registrace. Vakcínu pro celou Evropu vyrábí dánská firma SSI. "Protože se mají očkovat pouze děti ve vybrané skupině, znamená to, že není možné registraci dále udržovat," stojí v prohlášení ředitele SSI Nilse Pedersena. Ukončení registrace v praxi znamená, že od té chvíle nesmějí lékaři v České republice daný přípravek používat, i když je prověřený a odzkoušený. Ministerstvo zdravotnictví povolilo jednorázovou výjimku – takzvaný specifický léčebný program. Jenže dvanáct tisíc dávek stačí pouze pro děti z rizikových skupin. Česká republika už situaci, kdy se očkují pouze rizikové děti, jednou zažila. Bylo to na přelomu 80. a 90. let. Výskyt TBC mezi dětmi klesal, a tak lékaři zkusili experiment – ve Středočeském, Východočeském a Jihočeském kraji se děti až na rizikové výjimky přestaly plošně očkovat. Výsledek? Výskyt TBC u dětí znovu začal stoupat. Pro děti z rizikových skupin se omezené množství vakcín podařilo jednorázově sehnat ve Francii. Ale i tady dánská firma SSI uzavření obchodu bránila. Nákup přes francouzského prostředníka navíc zvedl cenu vakcíny na trojnásobek. Z třiceti na zhruba sto korun. Roční prodloužení registrace přitom není drahé. Za BCG vakcínu by dánský výrobce zaplatil necelých 800 eur (20 tisíc korun). SSI ale o obnovení dodávek neuvažuje.

Dobrovolná vakcinace proti TBC je opět možná od 1.1.2014. Provádí se po skončení základního očkování třemi dávkami hexavakcíny, tedy nejdříve v 6 měsících věku dítěte, případně později.

 

 

 Očkování proti chřipce - Foto: Jan Sklenář