SRDEČNÍ ARYTMIE
Srdeční arytmie nás může poskytnout v každém věku. Nedá se říci, že by bezprostředně ohrožovala člověka na životě avšak pokud jí včas neobjevíme a nebudeme jí léčit může nám způsobit srdeční selhání či mozkovou mrtvici.
Správná funkce srdečních síní nám zajišťuje správné plnění obou srdečních komor, které mají v našem těle funkci čerpadel, tedy zásobují celé tělo krví. Pakliže tato funkce není správná a máme fibrilace, znamená to, že se nám síně špatně stahují a tělo není dostatečně zásobováno krví což se nám může projevit dušností, chvěním hrudníku, zrychleným bušením srdce a podobně.
Fibrilace dokonce nemusí být ani dlouho odhalena, respektive k ní dochází skrytě a doktoři na ni přijdou až když zjišťují příčiny nějakých zdravotních problémů.
Pokud už člověk pocítí některý z příznaků anebo si nahmatá nepravidelný tep či mu ho odhalí domácí měřič krevního tlaku, měl by navštívit lékaře. Hlavním prostředkem pro stanovení správné diagnózy je EKG záznam. U záchvatovité formy fibrilace síní je pak obvykle zapotřebí dlouhodobější ambulantní monitorování EKG.
Pokud fibrilací trpíte, doktoři se nejprve musí zaměřit na to, co tyto fibrilace vyvolává, posléze je potřeba zajistit, aby srdce při fibrilaci nebylo moc rychlé a nakonec se samozřejmě příčina a tedy fibrilace odstraní.
Léčebné prostředky volí lékař individuálně podle aktuálního stavu nemocného, přidružených onemocnění a formy arytmie. Musí i zvážit rizika krevních sraženin a zvolit vhodnou léčbu snižující srážlivosti krve.
Za rizikové faktory fibrilací se považuje věk, vysoký krevní tlak a různá srdeční onemocnění. Dále nám arytmie může spustit alkohol či jiná přidružená onemocnění jako například cukrovka.
Prevence je jako vždy, když se bavíme o zdravý stejná a sice pravidelný pohyb, zdravá strava a tak dále.