ROBOTICKÁ CHIRURGIE

Od roku 2005 robotická chirurgie prošla velikým vývojem. Roboticky bylo odoperováno již několik tisíc pacientů, u cévních operací bylo provedeno 300 takových zákroků a to je nejvyšší počet na světě. Nicméně další vývoj brzdí finance, protože se samozřejmě jedná o nákladné zákroky.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové se ministerstvo nebude bránit diskuzi ohledně částečného či plného hrazení těchto zákroků ze zdravotního pojištění, pokud robotická operace bude jedinou možnou léčbou a zároveň bude mít výrazný vliv na léčbu pacienta.

„Je nutné vést dokonalou databázi všech dosud prováděných výkonů,“ uvedla Čechová. Na základě této databáze by pak měla vzniknout přesná identifikační listina a standardy pro robotické zákroky. „Toto by mělo naplnit principy spravedlivého rozdělování finančních a lidských zdrojů a zabránit plýtvání těmito zdroji,“ doplnila Čechová.

Pro zatím to funguje tak, že je to čistě na pojišťovně zda tento zákrok proplatí nebo ne. „Robotické operace byly v minulých letech a dodnes stále jsou hrazeny nad rámec vyhlášky, stále totiž nebyly zařazeny do Seznamu zdravotních výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Jeden robotický zákrok je záležitost statisíce korun. Jestliže bude pacient touto metodou ošetřen,záleží zcela na ošetřujícím lékaři a pojišťovně zda tento zákrok zaplatí.

Výsledná cena, ale může být ve skutečnosti mnohem nižší, jelikož po robotické operaci nemusí zůstávat pacient tak dlouho v nemocnici a méně času stráví i v pracovní neschopnosti. U velkých klasických zákroků hrozí také poměrně vysoké riziko vzniku například kýly a nutnosti další operace. Při robotické chirurgii toto riziko odpadá.

Robotický zákrok tedy jednoznačně zlepšuje výsledky léčby, kvalitu života, snižuje úmrtnost i výskyt komplikací. Nadále také zkrátí samotnou léčbu, tedy rekonvalescenci a urychlí tak návrat člověka do společnosti.