PŘÍPADY ŽLOUTENKY SE VYSKYTUJÍ STÁLE VÍCE A VÍCE.

Počet případů žloutenky u nás v ČR narůstá. Vloni, žloutenkou typu A, onemocnělo o čtvrtinu více lidí než předminulý rok.
Celkem existuje sedm základních typů žloutenky, jsou značeny písmeny od A do G, tuto skutečnost většina lidí ani neví. Jsou mezi mezi nimi nejen rozdíly v tom jak se šíří, ale také jak se projevují. Tato nemoc, respektive její viry nám napadají játra. Mezi lidmi jsou známy převážně jen tři druhy žloutenky a sice A, B a C. Je to samozřejmě tím, že tyto typy jsou v naší populaci nejrozšířenější. Proti prvním dvěma typům se můžeme nechat očkovat. Zdravotní pojišťovny na vakcínu v různé míře přispívají.
Nejčastěji se vyskytuje typ A, tedy nemoc špinavých rukou. Samozřejmě na ní narazíte nejvíce tam kde jsou nižší hygienické standarty, ale i u nás tedy. Virus této žloutenky se vylučuje močí a dostává se do těla ústy. Přenést se může tedy například potravou, nápojem a samozřejmě na nás může čekat na různých držácích a úchytech například v hromadné dopravě či na klikách od dveří a podobně, proto je velice důležité se po příchodu domů a před začátkem konzumace potravy důkladně omýt ruce. Samozřejmě děti se prvně k návyku na hygienu učí a tak než si tyto návyky zažijí tak jsou rizikovější skupinou stejně jako například cestovatelé, průvodci cestovních kancelářích a tedy lidé, kteří zkrátka často cestují, hlavně pokud se jedná o nevyspělé lokality. U starších lidí má zase těžší průběh toto onemocnění. Tento vir je velmi infekční a odolný.
Příznaky nemoci jsou velice podobné jako u spousty dalších. Trpíme zvýšenou horečkou, máme závratě nevolnosti a tak dále. Navenek ji, ale můžeme rozeznat od ostatních tím, že se nám často projeví zežloutlou pokožkou. Avšak zežloutlá pokožka nemusí nutně znamenat žloutenku, nicméně vždy to znamená, že není něco v našem těle v pořádku. Největší problém u této nemoci je fakt, že neexistuje žádný lék, který by tuto nemoc dokázal v našem těle zlikvidovat a tak se udržuje jakýsi stabilní stav díky lékům, zdravé stravě a samozřejmě abstinencí.
Žloutenky typu B a C se přenášejí podobně: krví, slinami, pohlavním stykem a injekční stříkačkou, která koluje mezi uživateli drog. Dalším možným způsobem přenosu je například akupunktura, tetování, piercing nebo zubařské a jiné zdravotnické výkony v zařízeních, kde špatně sterilizují pomůcky. Méně častým způsobem bývá infikování přes zubní kartáček, žiletku apod.