PODLE STUDIE JIHOKOREJSKÝCH KARDIOLOGŮ, NADMĚRNÁ ZÁTĚŽ V PRÁCI MŮŽE ZABÍJET.

Podle studie jihokorejských kardiologů by neměl člověk v týdnu pracovat více jak 40 hodin a to v osmihodinových směnách a ne více. V opačném případě člověku hrozí riziko onemocnění srdce, po případně i infarkt v nejhorších případech.

Dlouhý pracovní týden podle vědců oslabuje srdce, cévy a působí vážné potíže oběhové soustavy. Vědci na tuto skutečnost přišli při výzkumu, který zkoumal vliv délky pracovní doby na zdraví srdce a provedl jej profesor Yun-Chul Hong ze soulské národní univerzity.

Nejvíce jsou ohroženi workoholici, kteří pracují například 80 hodin a více za týden. Tady se dá mluvit téměř o 100% vyšším riziku, že se u nich objeví nemoc srdce. Tito lidé často i na následky tohoto přetěžování umírají právě na srdeční onemocnění.

Při 12 hodinovém provozu 5 dní v týdnu jsou lidé ohroženi asi o 60% více ne normálně pracující lidé.

Pracovní doba v ČR je jedna z nejdelších v EU. Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2012 průměrná týdenní pracovní doba necelých 40 hodin (37,3 hodiny). Nejvíce, dvaačtyřicet odpracovaných hodin (v rámci EU) týdně bylo zaznamenáno v Řecku, hned za ním se umístila Česká republika a v těsném závěsu i Slovensko.

„V Nizozemsku se odpracovalo obvykle v průměru o deset hodin týdně méně než u nás. Nižší počet odpracovaných hodin je i ve všech severských státech, Irsku a Německu,“ říká Marta Petráňová z oddělení pracovních sil a rovných příležitostí.

Zdroj: Novinky.cz