NOVÉ TRENDY VE STRAVOVÁNÍ
V dnešní době chce být každý in a tak se řídí podle trendů v oboru módy, kosmetiky a hlavně určitě co se moderních technologiích týče. Nicméně i ve stravě přibývá mnoho trendů a někteří lidé jej určitě zkusí jen proto, že jsou zrovna in, či se o nich říká, že jsou zdravé. A jaké nejnovější trendy ohledně stravování se kolem nás v poslední době objevují.
Nejnovější trendem je nyní zajisté Paleo dieta, nicméně nejde jen o dietu, ale jde také o jakýsi životní styl. Už ze samotného názvu můžeme odvodit, že se jedná o směr, který poukazuje na stravovací návyky a nesmíme opomenout ani pohybové aktivity, doby kamenné.
Vyznavači palea mají ve svém jídelníčku věci, které jedli naši předci, to znamená hodně masa, kvalitní nezpracované živočišné i rostlinné tuky, ořechy, semena, čerstvé ovoce a zeleninu. Nejedí obiloviny, luštěniny, cukry a samozřejmě různé chemie v jídle, konzervanty a barviva.
Dalším novým druhem stravování, ne až zas tak známým, je vitarianství. Na tuto stravu často přecházejí vegeteriáni či vegani jako další stupeň, který jim má ještě zlepšit jejich kondici jak už fyzickou tak psychickou. Většinou o ní slyšíme jako o raw – food, tedy živá strava.
Jde o životní styl, kdy jedinou složkou stravy je syrové čerstvé ovoce, ořechy, semínka, klíčky a za studena lisované tuky. Veškeré pokrmy si vitariáni mohou připravit do teploty 42 °C (v některých případech 48 °C). Hranice 42 °C není stanovena náhodou, je opřena o teorii, kdy při teplotě nad 42–48 °C je v potravě zničena převážná část zdraví prospěšných látek, vitamínů a důležitých enzymů.
Nicméně je mnoho odborníků na stravu, kteří tvrdí, že to není nejlepší způsob stravování, jak jejich příznivci tvrdí a hlavně , že zatímco u jednoho člověka tato strava může působit velice pozitivně, tak u druhého už to tak být nemusí, či ji nemusí zkrátka dobře snášet.
Jak tedy najít ten správný jídelníček? Určitě bychom se neměli fanaticky řídit nějakými trendy a jíst jen určité věci, protože někdo řek, že tak je to správně. Většina odborníků tvrdí, že je potřeba jíst vyváženě a snad každý, že bychom se měli vyhýbat cukrům, solím, špatným éčkům, barvivům a konzervantům. Tady s tímto bychom měli určitě začít a posléze si brát z různých trendů inspirace, ale nedělat razantní změny jen proto, že je to zrovna in. Podle odborníků by člověk měl zkoušet co mu dělá dobře a naopak, každé tělo má totiž jiné geny a dispozice a to znamená, že co svědčí jednomu nemusí svědčit druhému. Určitě také nenajdeme odborníka na výživu, který by nedoporučoval jíst pravidelně dostatečné množství ovoce a zeleniny, takže pokud těchto potravin nemáte v jídelníčku dostatek, měli by jste svůj styl stravování určitě přehodnotit.