KOUŘENÍ V TĚHOTENSTVÍ ZNAMENÁ PRO VAŠE DÍTĚ VELIKÉ RIZIKO

Je všeobecně známo, že cigareta v těhotenství může poškodit plod vašeho dítěte. Naprostý nesmysl je i častá výmluva těhotných žen a sice to, že jim doktor nějakou tu cigaretku povolil, aby nedošlo k odvykacímu šoku v jejich těle.

Ideální je samozřejmě pokud ženy začnou s odvykáním kouření ve stejnou dobu jako se rozhodnou pro těhotenství. Podle studií kouření ohrožuje plodnost vajíček a snižuje plodnost v porovnání s nekuřačkami až o 60 procent. A tak už jen to je dobrý důvod proč přestat kouřit pakliže plánujete mít do budoucna děti anebo při nejmenším s cigaretami skoncovat dříve než otěhotníte.

Cigareta nošené dítě může ohrozit například tím, že bude mít nízkou porodní váhu či bude trpět astmatem, diabetem, sníženou plodností. Samozřejmě můžeme způsobit dítěti i genetickou vadu či poporodní závislost na nikotinu. I syndrom náhlého úmrtí novorozence má díky tomuto zlozvyku větší šanci.

Podle jedné studie novozélandských vědců se ukázalo, že pokud žena přestane kouřit aspoň do 15. týdne těhotenství, sníží tím šance na poškození plodu téměř až na minimum. A tak pokud se žena nerozhodne přestat s kouřením již před těhotenství či aspoň zároveň s ním, měla by se nejpozději do tohoto termínu tohoto zlozvyku zbavit.

Jedna z mezinárodních studií, na které se podíleli mimo jiné i odborníci z Masarykovy univerzity v Brně, jasně prokázala, že kouření rodičů negativně ovlivňuje vývoj i zdraví novorozeňat. Výsledky průzkumu prokázali, že tyto děti mají větší počet vrozených a také nádorových onemocnění. Dále například novorozenci od kuřaček byli v průměru menší a lehčí.

Do mezinárodní studie se jen v Brně zapojilo 3645 těhotných žen, z nichž v období do otěhotnění kouřilo 42 procent, přičemž devět procent vykouřilo více než krabičku denně. Po zjištění gravidity nekouřila celá polovina, pět procent z celkového počtu žen kouřilo více než dvacet cigaret denně i v těhotenství.