KDYŽ UŽ SMAŽIT, TAK NA ČEM?

 

Smažená jídla jsou všeobecně známá jako ty nejškodlivější, ale i přesto jsou velice oblíbená a vyhledávána. Lidé je mají rádi nejen pro jejich chuť, ale také pro jejich praktičnost, tedy rychlost úpravy. Tento druh jídla se tak stává běžným pokrmem vytížených lidí, kteří nemají čas se s jídlem dlouho zabývat a tak volí tu nejrychlejší variantu, tedy fast foody. Posléze i doma si rádi dopřejeme řízky či podobné záležitosti a pokud se k nám nedostaví nějaké zdravotní obtíže, jen těžko se těmto pokrmům začneme vyhýbat. A na čem tedy smažit a čemu se rozhodně vyhnout, když už to nejde jinak?

Pokud si přeci jenom chceme něco doma usmažit tak je určitě nejvhodnější využít řepkový olej a to z těchto podstatných důvodů. Řepkový olej má nejnižších obsah nasycených mastných kyselin a naopak tomu má vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin. Díky tomu se přepaluje až při 240 stupních. Dále má nejvyšší obsah omega-3 mastných kyselin. A jaká je další veliká výhoda tohoto tuku? V dnešním světě jsme zvyklý, že za to nejlepší platíme nejvíc, ale v tomto případě tomu tak rozhodně není! Řepkový olej společně se slunečnicovým patří na trhu k nejlevnějším. Litr tohoto tuku se pohybuje do 50 korun a to už se bavíme o lepší značce.

Spousta lidí se však mylně domnívá, že slunečnicový olej je ta správná volba, ale tady zůstává výhodou pouze cena. Lidé často dají na první pohled, tedy vidí slunečnici a tak jsou přesvědčeni o tom, že je to zdravé. Slunečnicový olej se přepaluje již při 180 stupních. Je to dáno tím, že nemá vhodný poměr kyselin a sice i když má také nízký podíl nasycených mastných kyselin tak má i nižší poměr mononenasycených mastných kyselin. Navíc má výraznou převahu omega-6 mastných kyselin oproti omega-3 (poměr cca 150 : 1), což může zapříčinit zvýšený prozánětlivý efekt (tedy následně vliv na naše cévy). Jeho konzumace našemu tělu rozhodně neprospívá.

Lékař držící před sebou malý červený objekt ve tvaru srdce.Určitě nejhorší na tepelnou úpravu je máslo, které se přepaluje již při 110 stupních a je zdrojem nasycených tuků a cholesterolu. Sádlo také není o moc vhodnější, přepaluje se sice až při 180 stupních, ale je také zdrojem mnoha nasycených tuků.

Určitě bychom také neměli na tepelnou úpravu používat Extra panenský olivový olej. Při vysokých teplotách se ničí antioxidanty, které jinak obsahuje, takže už jen z ekonomických důvodů je pro smažení naprosto nevhodný a tak sáhněte radši po palmovém oleji pro občasnou tepelnou úpravu.

Určitě se vyhýbejte všem možným margarinům na smažení a podobně, tyto výrobky jsou plné ztužených tuků a tak i sami o sobě jsou spíše zdraví škodlivé.

Pokud si to tedy shrneme, tak nyní víme, že když už se nedokážeme smažení vyhnout použijeme nejlépe řepkový olej avšak nezapomínejte na to, že i tak se stále jedná o nejmíň zdraví způsob přípravy jídla a tak jej používejte co nejmíň a v co nejmenších dávkách, nejlépe jen k rychlému osmahnutí bez dlouhého dopékaní a podobně.