JAK OMEZIT CUKRY V NAŠEM JÍDELNÍČKU?

Při různých dietách je samozřejmě jedna z nejtěžších věcí přestat konzumovat sladké věci. Jak si můžeme chuť na sladké zkrotit?

Cukr nasycuje každou mozkovou buňku, mozek v něm vlastně vidí cosi jako odměnu, a proto ho pak chceme více. Častou konzumací sladkostí tento pocit posilujeme, tudíž je pak o to těžší se ovládnout.

Proč tak spěcháme, když jíme kupříkladu čokoládovou tyčinku? Cukr v ní (neboli obsah sacharidů) se rychle v krvi promění na glukózu, čímž hladina cukru v krvi roste. Sacharidy jsou také v ovoci, zelenině nebo třeba v mléčných výrobcích – ale ty navíc obsahují vlákninu a bílkoviny, zpomalující proces „uhnízďování” cukru v krevním oběhu. Sirup, soda, různé sladkosti či jednoduše stolní cukr opravdu nikoli

Glukózu potřebujeme dostat z krevního oběhu do buněk, protože jim dodává energii. K tomuto účelu v našem těle máme hormon inzulín, avšak hladina cukru v krvi nám zase poklesne natolik, že nás to nutí opět hledat jeho další přísun.

Myslíte si, že když nemáte chuť na sladké, tak je v tomto ohledu vše v pořádku? Omyl! Pokrmy jako chipsy, hranolky či jen bagety jsou sacharidy, které tělo rozkládá na jednoduché cukry.

Nebudeme-li se stravovat lépe, hladina cukru může opět zažít prudký vzestup a pád. Způsobují to také rýže, mouka a brambory, ale nejhorší jsou bílý chléb, těstoviny a sušenky.

Přestat konzumovat cukry ze dna na den je asi nemožné, i když se někdo k tomuto jídelníčku rozhodne tak po ukončení diety se nakonec stejně vrátí do starých kolejích. Nejlepší je tedy cukry začít pozvolna z jídelníčku ubírat. Začneme například tím, že každý den z našeho jídelníčku odstraníme jedno sladké jídlo. Takhle pokračujeme dále a začneme tyto jídla nahrazovat například ovocem a zeleninou. Dále je dobré pít více vody, kontrolovat štítky potravin a vybírat si ty s méně cukry. Tyto triky by nám mohli pomoci k redukci cukrů v našem jídelníčku což je samozřejmě pro nás přínosné.

Vyplatí se také zvýšit přísun bílkovin! Naše tělo totiž bílkoviny neumí zpracovat rychle a tak se po nasycení bílkovinami cítíme déle nasycení a nemáme tak potřebu cokoliv jíst.