BRITSKÁ VLÁDA BUDE FINANCOVAT ZCELA NOVÝ PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA VÝZKUM DNA.
Britská vláda se rozhodla financovat detailní průzkum genetické výbavy 75 tisíc lidí. Vědci si od tohoto průzkumu slibují, že budou moci do dvaceti let upustit od léčby chemoterapií.
Asi deset miliard korun chce vložit Londýn do studie, která se zaměří na nemocné rakovinou a jinými vzácnými nemocemi.
Premiér David Cameron věří, že tento projekt odhalí moc DNA. Profesor Jeremy Farree z Welcome Trust si slibuje od tohoto projektu veliké změny v oblasti léčby nemocí. Jedním výsledkem této studie by mělo být odbourání chemoterapie z léčby onkologických pacientů což by samozřejmě znamenalo převrat, protože se jedná o velmi nešetrnou avšak nutnou léčbu, která onkologickým pacientům velice znechucuje život.
Jeho a dále zúčastněné instituce mají v plánu v příštích čtyřech letech prozkoumat genetickou výbavu 40 tisíc pacientů s rakovinou či vzácnou chorobou a dále 35 tisíc jejich příbuzných. Nejvíce se tato studie má zaměřit na rakovinu jakožto, společně s kardiovaskulárnimi onemocněními, nejčastějšího zabijáka na planetě.
Takto veliký výzkum genomů má vést k vývoji nových léků a metod, které by dokázali ovlivňovat jednotlivé vadné geny. Takových léků je dnes velice málo, například hercepetin, který užívají ženy s rakovinou prsu. Hercepetin omezuje aktivitu genu Her-2, který má rakovinu prsu na svědomí.
Podle českého experta na onkologii, Jiřího Vorlíčka, se jedná o velice optimistické vyhlídky. Podle předsedy České onkologické společnosti jsou výroky Jeremyho Farrea troufalé, protože se jedná o tak těžký obor, že je naprosto nemožné se ohánět nějakými časovými výroky kdy a co bude. EU se tomuto tématu také věnuje a uvolňuje pravidelně stovky miliony korun na výzkumy v tomto oboru a i přesto se o zázračné objevy v řádu let nejedná. První lidský genom byl prozkoumán v roce 2013 a to až po 13 letech práce.