BOLESTI ZAD

Každá z těchto struktur může být mechanicky poškozena, což má pak za následek bolest zad. Ve většině případů není přesná příčina bolesti důležitá. Bolest je příznak, který odezní, a účelem léčby je ji zmírnit a zajistit co nejrychlejší uzdravení. Někdy však může jít o vážnější příčinu a je nutné páteř podrobně vyšetřit.

 

PÁTEŘ

 

Páteř se latinsky nazývá columna vertebralis. Skládá se z obratlů, které na sebe nasedají a tvoří tím souvislý sloupec. Průměrný zdravý člověk má v těle 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových splývajících v kost křížovou a 4-5 kostrčních obratlů srůstajících v kost kostrční. (obr. 1, 2)

Díky tomu, že jsou mezi jednotlivými obratli vloženy meziobratlové ploténky, se může páteř různě ohýbat a otáčet1. Ploténka je plochá struktura s rosolovitým jádrem a pevnou vnější částí nazývanou prstenec.

Obratle jsou mezi sebou rovněž spojeny dvojicemi malých kloubů, umístěných na zadní části páteře vždy po jednom na každé straně. Mohou být negativně ovlivněny přílišnou námahou či opotřebením a mohou se na nich vytvořit kostěné zduřeniny, které tlačí na nervy2

Nervová síť páteře tvoří systém přenášející zprávy z mozku do různých částí těla a zase zpět. Zprávy probíhající z mozku k nervům způsobují stahování svalů a řídí tak pohyby. Zprávy šířené z nervů přenášejí smyslové vjemy, a když dorazí do mozku, zažíváme určité pocity, jako je například bolest či dotek.

Obratle tvoří páteřní kanál a zde nalezeme míchu. Z ní se vydělují nervové kořeny vycházející v párech vždy po jednom na jedné straně páteře a pokračují směrem do horní a dolní končetiny.

 

 

1 viz pohyby páteře

2 viz vyhřezlá meziobratlová ploténka

POHYBY PÁTEŘE

 

Pohyblivost páteře v presakrální části je dána součty pohybů mezi jednotlivými obratli. Mezi základní pohyby, které může páteř vykonávat jednotlivě i v kombinaci, jsou tyto:

  1. předklony a záklony – anteflexe a retroflexe – v krčním úseku dosahují až 90 stupňů v předklonu a 45 stupňů v záklonu
  2. úklony – lateroflexe – v krční části 30 stupňů a v bederní 35 stupňů na každou stranu
  3. rotace – torze – největší v krčním úseku, až 70 stupňů na každou stranu
  4. pérovací pohyby – mění zakřivení páteře (obr. 3)

ZKOUŠKY HODNOTÍCÍ POHYBLIVOST PÁTEŘE

 

Schoberův příznak

Hodnotí rozvíjení bederní páteře při předklonu. Ze vzpřímeného stoje udělá pacient plynulý předklon. Měříme vzdálenost L5 – 10 cm nad L5. Z fyziologického hlediska by se páteř měla prodloužit o 4-5 cm.

 

Stiborův příznak

Hodnotí rozvíjení hrudní a bederní páteře při předklonu. Ze vzpřímeného stoje udělá pacient maximální předklon. Měříme vzdálenost C7- L5. Z fyziologického hlediska by se páteř měla prodloužit o 10 cm.

 

Zkouška lateroflexe

Hodnotí pohyblivost hrudní a bederní páteře při úklonu. Pacient stojí zády ke stěně a ze vzpřímeného stoje provede úklon na stranu. Na laterální ploše DK označíme výšku daktylionu. Tak samo si počínáme, když pacient provede úklon. Měříme vzdálenosti mezi oběma značkami.

 

Thomayerův příznak

Hodnotí rozvíjení všech úseků páteře při předklonu. Pacient provede plynulý maximální předklon a snaží se dosáhnout daktylionem n podlahu, přičemž nesmí dojít k pokrčení kolen. Pokud se pacient dotkne země, hovoříme o negativní zkoušce. Pokud se pacient země nedotkne, je zkouška pozitivní a vzdálenost změříme.

 

Ottův příznak

Hodnotí se rozvíjení hrudní páteře při flexi a extenzi.

Vyšetřující si naměří vzdálenost 30 cm kaudálně od Th 1 a nechá pacienta provést plynulý předklon a záklon. Získá tím reklinační a inklinační index, jejichž součet by neměl být menší než 4 cm.

 

Čepojův příznak

Hodnotí rozvíjení krční páteře při předklonu. Pacienta necháme ze vzpřímeného sedu provést plynulý předklon. Od trnu C7 si naměříme směrem kraniálním 8 cm. Vzdálenost by se měla při předklonu prodloužit o 3 cm.

 

Lenochův příznak.

Předklon hlavy hodnotíme příznakem brada- sternum. Zjišťujeme vzdálenost brady od incissura jugularis. Jestliže se brada dotýká sterna, je příznak negativní.

 

Forestierova fleche

Je vzdálenost záhlaví od podložky a je pozitivní při zvětšené hrudní kyfoze. Měří se vleže na zádech či stoji zády ke stěně.

 

Dále můžeme vyšetřovat pomocí olovnice – hodnocení zepředu, zboku a zezadu. 3

 

___________________________________________________________________________3 viz ŠÍBLOVÁ, H. a spol. Vyšetřovací metody hybného systému. Ostrava: Ostravská univerzita, 2000.

BĚŽNÉ PROBLÉMY SE ZÁDY

 

Nespecifikovaná bolest zad

Jedná se o krátké záchvaty bolesti, které samy přejdou. Není zde stanovena žádná diagnóza. Konkrétní příčinu nelze zjistit. Pacient má citlivé oblasti kolem páteře nebo mezi křížovou a kyčelní kostí pánve. Bolest může být způsobena napnutím šlach, vazů nebo jiných měkkých tkání. Často se můžeme setkat s termíny jako lumbosakralní či sakroiliakální napětí.

 

Vyhřeznutá meziobratlová ploténka

Ploténky se mohou opotřebovat, rozštěpit či prasknout. Dochází k tomu, že po nějakém namáhání páteře, jako je ohýbání či zvedání, ploténka praskne nebo vyhřezne a rosolovité jádro je štěrbinou vytlačeno do vnějšího prstence. Při námaze může prstenec prasknout, jádro je vytlačeno ven a může tlačit na kořen nervu, což vyvolává bolest.(obr. 4)

 

Ischias

Největšímu zatížení je vystavována dolní část bederní páteře. Nejčastěji poškozenými nervy jsou 5. bederní nervový kořen a 1. křížový kořen. Tyto dva nervy tvoří společně s dalšími sedací nerv, který prochází dolů zadní částí DK do nohy. Bolest způsobená poškozením tohoto nervu je známá jako ischias.

 

Bederní spondylóza

Je to jiný název pro opotřebení páteře v bederní oblasti a je velice častá. K prvním změnám dochází již kolem 25. roku života. To také vysvětluje to, proč jsou sportovci na vrcholu výkonnosti mezi 20. -25. rokem života. Nejčastěji se objevuje mezi L4 – L5 a mezi L5-S1 a způsobuje ischias4. Dochází k úbytku hmoty ploténky a také chrupavky ohraničující kloubní výběžky. Kost na okrajích kloubních výběžků a plotének se zvětší a začne omezovat pohyb páteře, páteř ztuhne. Toto však ještě neznamená, že pacient trpí bolestmi zad.

Lumbago

Jsou opakující se prudké záchvaty bolesti šířící se do hýždí či stehna. Bolest může trvat den i několik týdnů, může zcela vymizet, ale může se i vracet. Příznaky se zhoršují nesprávným držením těla a zvedáním těžkých předmětů.

___________________________________________________________________________

4 viz odstavec ischias

Problémy s nervy

Po stranách páteře vyházejí z páteřního kanálu nervy, které mohou být snadno uskřípnuty ploténkami či výběžky. Pokud je nerv uskřípnutý, omezuje se jeho schopnost přenášet podněty. Jestliže k tomu dojde, můžete v oblasti zásobované nervem cítit bolest, mravenčení či naopak necitlivost. Svaly v DK mohou tímto oslábnout.

 

Kokcygodynie

Znamená bolest na kostrči. Obvykle se nezjistí žádná příčina a stav se obvykle upraví sám. Pro pohodlnější sezení je možné použít kruhový polštář.

 

Mezi další problémy s páteří bychom mohli zařadit problémy s krkem – syndrom akutního ztuhnutí krku či hyperflexi krku5.  Mnoho problémů týkajících se páteře je spojeno se špatným pohybovým stereotypem.

 

___________________________________________________________________________5 viz MALCOLM, J. Bolest zad. Praha: Grada, 2001, s. 26.

 

 

LÉČBA A PREVENCE

 

Správná obuv

Je lepší si vybrat boty s měkkou podrážkou bez podpatku, které tlumí nárazy při chůzi. Existují i speciální podpatky či podrážky, které tlumí otřesy. Velmi dobře je snášena sportovní obuv.

 

Vhodné sezení

Mezi nejhorší patří ztuhlost zad, způsobená sezením na stoličce a nakloněním zad dopředu. Nejpohodlnější je sezení na rovné židli, kdy dolní část zad se opírá o opěradlo kopírující lehce dovnitř zakřivenou bederní část páteře. Mezi alternativní metody patří sezení na míči či na speciální podložce, která se položí pod hýždě. Někdy si stačí vypodložit bedra malým balonkem, owerballem, polštářkem či smotaným ručníkem.

 

Správné zvedání předmětů

Při zvedání těžkého předmětu bychom se měli ohýbat v kyčlích a kolenou, přičemž záda by měla zůstat rovná. Během pohybu by neměly záda rotovat. Kolena jsou mírně od sebe a předmět je umístěn blízko k tělu. Tomu se říká kinetická metoda zvedání.

 

Vhodné spaní

Je důležité si koupit kvalitní matraci, která se pod tíhou těla nepronese. Postel však nesmí být ani příliš tvrdá. Ležet by se mělo s tělem co nejvíce nataženým, aby se páteř ani krk neprohýbaly příliš do strany. Je dobré používat pouze jeden polštář, aby hlava a krk byly v rovině se zbytkem těla.

 

Fyzická kondice

Dobrá fyzická kondice je důležitou částí prevence a léčby bolavých zad. Nadváha a nesprávné držení těla dodává zádům jen další zátěž. Je důležité zaměřit se spíše na posílení zádových a břišních svalů než na cvičení zaměřená na posilnění pohybů zad. Jako vhodná cesta k posílení těchto svalových skupin se nabízí aerobic, aquaaerobic, cvičení s činkami, fitness, aquafitness a nejrůznější posilovací a protahovací cviky.

SADA CVIKŮ NA PROTAŽENÍ A POSÍLENÍ ZÁDOVÝCH SVALŮ (obr 5)

 

Patří zde svaly spinohumerální, spinokostální a hluboké svalstvo zádové.

 

  1. Křížení paží a zapažování

Předpažíme, zkřížíme zápěstí, prsty roztáhneme pro větší odpor. Ramena tlačíme dolů a dozadu. Paže tlačíme dozadu ve výši ramen. Cítíme napínání prsních svalů a svalů v oblasti ramen. Chvíli v této pozici vydržíme a vrátíme se do pozice výchozí. Hlava je v prodloužení páteře. Cvičíme 3 sady po 4 opakováních.

 

2. Tlak s deskou

Plovoucí desku držíme v úrovni hrudníku a splýváme. Lokty jsou pokrčené podél těla, břišní svaly stažené, neprohýbáme se v kříži. Nohy udržujeme u hladiny. Paže napneme a destičku tlačíme dolů, jako bychom dělali kliky. Poté se vrátíme do původní polohy. Cvičíme 3 sady po 8 opakováních.

 

3. Předpažování a zapažování

Předpažíme do výše ramen. Dlaně směřují dolů. Rotujeme v ramenním kloubu, paže se přesouvají blízko těla směrem dozadu. Ramena stahujeme dozadu a dolů. Snažíme se zvednout paže co nejvýše dozadu. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

4. Upažování a zapažování křížem

Upažíme do výše ramen. Dlaně směřují dolů. Rotujeme v ramenním kloubu, paže se přesouvají blízko těla směrem dozadu a za zády se nám překříží. Ramena stahujeme dozadu a dolů. Snažíme se zvednout překřížené paže co nejvýše dozadu. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

  1. Zapažování s destičkami obouruč

Stejné jako u cvičení 4., používáme destičku pro zvýšení odporu. Nekřížíme vzadu ruce.

  1. Stahování břicha

Postavíme se do mírného stoje rozkročného s pažemi podél těla. Nadechneme se a roztáhneme plíce. Vydechneme, stáhneme břišní svaly a podsadíme pánev dopředu. Cítíme prodloužení zádových obratlů. Uvolníme a vrátíme se do základní pozice. Cvičíme 3 sady po 8 opakováních.

 

  1. Rotace trupu

Postavíme se do mírného stoje rozkročného, paže směřují do stran, lokty jsou pokrčené podél těla. Prsty jsou rozevřené. Vydechneme a stáhneme břišní svaly. Pomalu provádíme výdech a otáčíme trup doprava, až ramena svírají pravý úhel s boky. Nohy zůstávají na svém místě. Nadechneme se, vrátíme se do základní pozice a natáhneme páteř. Cvik opakujeme na druhou stranu. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

  1. Rotace nohama

Postavíme se do mírného stoje rozkročného, paže směřují do stran, lokty jsou pokrčené podél těla. Prsty jsou rozevřené. Vydechneme a stáhneme břišní svaly. Bez hnutí trupu provádíme výdech, zvedneme paty ode dna a otočíme nohama doprava tak, aby boky svíraly pravý úhel s rameny. S nádechem se vrátíme do výchozí pozice. Protáhneme si páteř a dokončíme nádech. Cvik opakujeme na druhou stranu. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

  1. Tlak jednoruč

Pravou nataženou rukou uchopíme destičku pod vodou asi ve výši stehna mírně stranou. Zápěstí držíme v prodloužení s předloktím. Stáhneme břišní svaly a s výdechem tlačíme desku dolů a k tělu. Kontrolovaně vrátíme do výchozí pozice. Aplikujeme na druhou končetinu. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

  1. Přitahování stehen v závěsu

Plovací desky držíme v rukou nebo si je dáme do podpaží a zavěsíme se do nich. Kolena pokrčíme přímo pod kyčle. Podsadíme pánev, vydechneme a stáhneme břišní svaly. Stehna jdou dopředu. Uvolníme kontrakci a vracíme se do základní polohy. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

11. Otočky v závěsu

Plovací desky držíme v rukou nebo si je dáme do podpaží a zavěsíme se do nich. Udržujeme vzpřímenou pozici. Podsadíme pánev a stáhneme břišní svaly. S výdechem otáčíme spodní polovinu těla doprava, až boky svírají pravý úhel s rameny. S nádechem se vrátíme zpět. Cvičíme na druhou stranu. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

12. Hmity stranou v závěsu

Plovací desky držíme v rukou nebo si je dáme do podpaží a zavěsíme se do nich. Udržujeme vzpřímenou pozici. Podsadíme pánev a stáhneme břišní svaly. S výdechem přitáhneme pravou kyčli k pravé straně trupu. Levá strana se natahuje. S nádechem uvolníme a natáhneme páteř. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

13. Leh- sedy

Destičky si vložíme pod paže a mezi kotníky a snažíme se položit na vodu. Krční páteř je uvolněná. S výdechem stáhneme břišní svaly a podsadíme pánev. V důsledku kontrakce se kyčle prohnou a páteř protáhne. Nohy nepřitahujeme k tělu! S nádechem uvolníme a natáhneme páteř. Cvičíme 3 sady po 5 opakováních.

 

14. Protažení

Pravou nohou zanožíme, nedotýkáme se jí dna, předpažíme, snažíme se vytáhnout z pasu. Prodýcháme polohu. Pravou nohou přednožíme, ruce jdou do zapažení, co nejvýš.

 

15. Obkružování

Pravou nohou zanožíme, dotýkáme se jí dna, upažíme a jdeme pažemi po hladině půlkruh vzad, dlaně nahoru. Prohýbáme se v zádech. Prodýcháme polohu. Pravou nohou přednožíme, ruce kopírují hladinu a posouvají se do předpažení, dlaně dolů, vyhrbíme se.

 

16. Protažení u břehu

Rukama se chytneme kraje bazénu, záda směřují ke stropu. Srovnáme hlavu, trup i končetiny do jedné osy těla, splýváme. Cvik opakujeme i na druhou stranu- záda směřují ke dnu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POUŽITÁ LITERATURA

 

MALCOLM, J. Bolest zad. Praha: Grada, 2001.

ČERMÁK, J. a spol. Záda už mě nebolí. Praha: Vasut, 2005.

RODRIGUEZOVÁ - ADAMIOVÁ, M. Akvafitness. Praha: Ikar, 2005.

ČIHÁK, R. Anatomie 1. Praha: Grada, 2001.

ŠÍBLOVÁ, H. a spol. Vyšetřovací metody hybného systému. Ostrava: Ostravská univerzita, 2000.