ALTERNATIVNÍ MEDICÍNA U NÁS.

Alternativní medicína si získává v Česku na popularitě ať už jako podpora klasické medicíny či přímo její náhražka. V ruku v ruce s tím jde i nárůst lidí, kteří se touto činností začali živit, tedy homeopati, bylinkáři a další provozovatelé celostní medicíny.

Pro všechny tyto ne klasické léčitelé byla tak nejnovější zpráva šířící se internetem o tom, že vláda chce postupně všechny tyto druhy léčitelství zlikvidovat velice neuspokojivá. Například již v minulém roce dva léčitelé dostali od krajského úřadu pokutu 15 tisíc korun a jejich praxe byla zakázána a to z důvodu porušení zákona o zdravotnických službách, kde se mimo jiné píše, že léčit nebo zajišťovat zdravotní stav mohou pouze lékaři. Spousta léčitelů, kteří jsou vystudovaní například jako chemici nebo fyzioterapeuti, dále skupina těch co mají za sebou pouze nějaké kurzy ohledně této nekonvenční léčby, tak mají své praxe protizákonně, pakliže budeme tento zákon brát doslova, protože se nejedná o vystudované lékaře.

Homeopati zatím neberou tuto fámu nijak vážně, spíše se jen obávají úřadů a tak radši konsultují jejich praxe s právníky. Pokud by, ale měl být brán zákon doslova a nešlo by jej nijak obejít, znamenalo by to konec homeopatie u nás, protože žádný studovaný lékař na homeopatii být nemůže z důvodu odlišných principů od konvenční medicíny vyučovaných na lékařských fakultách.

Lektor a homeopat Petr Zachariáš, který se touto formou léčby zabývá již 12 let, si myslí, že by homeopatie měla být chápána jako doplňková služba k té klasické lékařské péči. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová pro Právo na toto téma uvedla, že zájmem ministerstva je pouze to, aby tato metoda byla uplatňována pouze lékaři, kteří v dané situaci vyhodnotí tuto možnost jako vhodnou a že tedy ministerstvo nemá zájem na tom, postavit homeopatii mimo zákon. Je totiž známo několik případů, kdy lidé díky víře, že alternativní medicína je vyléčí, potom co je o tom přesvědčily právě tito nelékaři, na následky tohoto přesvědčení zemřeli. Dále ministerstvo argumentuje s tím, že je potřeba si uvědomit, že tyto praktiky nemají žádné vědecké podklady a důkazy o jejím skutečném vlivu na zdraví pacienta a jedná se spíše o placebo.

Alternativní medicína nás může také velice zmást! Respektive je nebezpečí v tom, že člověk uvěří v to, že se léčí, protože se díky této medicíně zbaví různých nepříjemných vedlejších příznaků jeho nemoci avšak klinicky se nic nemění. Jedná se pouze o subjektivní pocit, kdy nás naše vlastní tělo klame a posléze, když se klinický stav pacienta zhorší pro nezahájení včasné konvenční léčby, dojde tak k úmrtí, protože už ani tato léčba nezná prostředky, aby mohla pacienta vyléčit či mu aspoň prodloužit život.

Ovšem jak tato záležitost dopadne se ukáže až potom co rozhodne evropská legislativa, která je nyní teprve v unii připravována.

Zdroj: Novinky, Právo