Rýma
Autor: MUDr. Zuzana Guřanová
Ordinace lékařky pro děti a dorost v Otrokovicích. Poskytujeme léčebnou a preventivní péči v oboru pediatrie. Preventivní prohlídky a očkování…
Akutní rýma je běžné dětské onemocnění nosní sliznice, které se projevuje zduřením nosní sliznice, výtokem různé barvy a konzistence z nosu a různě velkým ucpáním nosu. Malé děti (kojenci) mohou i dlouhodobě "chrochtat", mají nechutenství nebo hůře sají z prsu pro ucpání nosu, mohou mít i zvýšenou teplotu a pokašlávat (zatéká-li rýma do nosohltanu). Větší děti mohou mít změněný hlas a také mohou kašlat, zejména v noci, může být zvýšená teplota. Akutní rýma je většinou způsobena viry, může být ale i bakteriální (zejména je-li sytě žluté nebo zelené barvy). Může být také alergického původu, zejména jde-li o vodnatý výtok spojený s kýcháním např. po pobytu na louce).
Jak dítěti pomoci?
Zejména u malých dětí je vhodné upravit polohu v postýlce tak, aby hlava byla výše než dolní končetiny. Dbát na opakované odstraňování sekretu z nosu - smrkáním. U malých dětí pak důkladným ale šetrným odsáváním odsávačkou nosních hlenů.
K rozvolnění hlenů přilepených na sliznici nosu je výhodné prokapávat nos kojeneckou vodou, v niž je rozpuštěno trochu soli, nejlépe mořské (chuťově asi tak, jako když se vaří brambory). Doporučeno provádět mnohokrát denně. Je-li nos ucpaný, je výhodné použít nosní kapky nebo nosní spray, kterých je na trhu velký výběr a jsou k dostání v lékárnách bez předpisu: Otrivin, Nasivin, Olynth, Vibrocil, Mukoseptonex, Pinosol a jiné. Je nutné také dbát na správnou aplikaci do nosu! Pozor: kapky neaplikovat déle, než 10 dní, poté mohou mít nežádoucí účinky na sliznice.
Pokud dítě nemá teplotu, je lépe, pokud chodí ven (v chladnějším vzduchu oplasknou sliznice a dítěti se lépe dýchá) a ani doma zbytečně nepřetápíme! Je samozřejmostí, že by dítě nemělo být v zakouřené místnosti! S akutní rýmou by dítě nemělo chodit plavat. Zvýšit příjem vitamínů B a C, dále je vhodná pestrá strava, dostatek tekutin, je-li dítě zvýšeně zahleněné, je vhodné na několik dní vysadit ze stravy mléko.
Pro příznivce přírodní mediciny doporučuji ještě homeopatika: Coryzalia a Dolicoccil nebo Oscilococcinum k dostání v lékárnách bez předpisu nebo homeopatické nosní kapky Euphorbium comp. Pro příznivce aromaterapie dále tymiánový nebo eukalyptový olej do aromalampy, které krásně provoní byt a zároveň usmrcují bacily ve vzduchu nebo alternativu ve spray s názvem Eukasol, Spiron, atd.
Dále dětský nosní olejíček firmy Hadek (přírodní kosmetika). Pozor u malých dětí do 3. let věku pouze vytírat štětičkou nos, nekapat! Tento olej lze s úspěchem aplikovat i dlouhodobě a preventivně bez jakýchkoliv vedlejších nežádoucích účinků!
Závěrem je třeba upozornit, že rýma trvá alespoň týden, u malých dětí i 14 - 16 dní. Pokud by přetrvávala déle než 3 týdny, je lépe navštívit lékaře.