Péče o novorozence
Autor: MUDr. Hana Ptoszková
Ordinace praktické lékařky pro děti a dorost do 19ti let v Ostravě. MUDr. Hana Ptoszková poskytuje diagnostickou a léčebnou péči, poradnu pro…
Péče o novorozence
Za donošeného novorozence je považováno dítě narozené mezi 38. a 42. týdnem těhotenství. Zdravý novorozenec by měl být krátce hospitalizován – dle současných pravidel po dobu 72 hodin. Po narození je přerušen pupečník a je provedeno základní ošetření novorozence a zhodnocení jeho stavu. Preferuje se co nejčasnější kontakt s matkou kůže na kůži a do dvou hodin po porodu přiložení k prsu matky.
Povinné úkony po narození jsou:
- kredeizace – výplach spojivkového vaku novorozence Ophthalmo-Septonexem jako prevence novorozenckého zánětu spojivek
- prevence krvácivé nemoci novorozence – podáním vitaminu K buď injekčně do svalu, do žíly nebo v kapkách perorálně
- laboratorní novorozenecký skríning odběrem krve z patičky na 13 chorob
- vyšetření sluchu metodou evokovaných otoakustických emisí
- vyšetření ledvin a močových cest ultrazvukem
- vyšetření očí na červený reflex
- od listopadu 2010 bylo zrušeno plošné očkování novorozenců proti tuberkulóze, místo toho je vyplňován dotazník vyhledávající rizikové novorozence, kteří by naočkováni být měli (nad 2500g, do 6-ti týdnů věku).
Po propuštění z porodnice je třeba do 3 dnů navštívit s novorozencem PLDD, kde je dítě registrováno a vyšetřeno.
Nejlépe je telefonicky dolmluvit kontrolu v den propuštění z porodnice. K první prohlídce přineste průkaz dítěte – malou knížečku, kterou obdržíte po narození dítěte, zprávu o novorozenci s údaji o průběhu porodu, doklad o platném rodném čísle a zdravotním pojštění.
Výživa novorozence - optimálně kojení přikládáním k prsu, zpočátku dle potřeb dítěte, obvykle 8-12x denně, pauza mezi pitím by neměla být delší než 3 hodiny, ale ne kratší než 1-2 hodiny. Lze kojit z obou prsou při jednom pití, obvyklá doba pití z jednoho prsu je 15 minut. Po pití je třeba dítě chvíli podržet ve svislé poloze, aby si odříhlo – obvykle tak učiní do 15 minut.
Při potížích s kojením fungují v našem regionu laktační poradkyně, které přijedou poskytnout radu do domácího prostředí (www.kojeni.cz – laktační poradkyně)
Péče o kůži – po narození je na kůži novorozence mázek (vernix caseosa), který působní jako ochranný film. Snižuje tření během porodu, působí izolačně a protibakteriálně. Po jeho odstranění se kůže může olupovat, není nutno ji v této fázi promazávat. Koupání novorozence není nutné ani vhodné denně, doporučuje se 2-3x týdně, aby se kůže příliš nevysušovala. Na ošetření je lepší tělové mléko (např. Excipial) než oleje. Okolí konečníku je vhodé omýt vodou po každé stolici či při výměně plen a ošetřit krémem nebo mastí – např. Bepanthen ung.
Péče o pupeční pahýl – pupeční pahýl je buď ponechán spontánní mumifikaci, k jeho odpadnutí dochází během 5-21 dnů a není jej nutno ošetřovat desinfekčními prostředky. V případě snesení pupku – obvykle ustřihnutí po 48 hodinách po porodu – je nutno ránu sterilně krýt 24 hodin a dále do zhojení 1x denně desinfikovat – obvykle lékařským líhem. Při zarudnutí, krvavé nebo hnisavé sekreci je nutná kontrola lékařem.
Oči, dutina ústní, nehty - někteří novorozenci mohou mít hnisavý zánět jednoho nebo obou očí – většinou je důvodem slepení slzných kanálků, které se při správném ošetřování upraví přibližně do 4 měsíců věku. Začněte ošetřovat Ophthalmo Septonexem kapkami – 3-5x denně po jedné kapce do vnitřního koutku postiženého oka, pokud ale příznaky neustupují, navštivte lékaře. V dutině ústní novorozence se mohou objevit bílé povláčky – moučnivka. Jsou přítomny i před pitím a lpí na jazyku, rtech a sliznici tváře. Lze je ošetřit genciánovou violetí (volně prodejná) nebo průhledným roztokem s protikvasinkovou látkou, který vám napíšeme na recept. Je nutno desinfikovat všechny předměty, které novorozenec vkládá do úst vč. prsní bradavky. Nehty se novorozenci stříhají jemnými manikůrovými nůžkami až po propuštění z porodnice do domácího prostředí, nejlépe ve spánku, aby nedošlo k poranění.
Procházky, oblékání – s novorozencem je možno chodit na procházky v létě po týdnu od narození, v zimě po 2 týdnech, zpočátku max. na půl hodiny, za nepříznivého počasí (vítr, déšť, velmi nízká teplota - pod mnus 5°C ) raději procházku vynechat. Oblečení by mělo obsahovat vždy o jednu vrstvu více, než běžně obléká dospělý, u kojence je nutné chránit i hlavičku, která je v poměru k tělu velká a uniká tudy nejvíce tepla. Rovněž je nutno chránit uši.